Klubmesterskab

 

 

 

 

Egå Sejlklub Foto: Jens Thaysen

At klubmesterskabet blev afviklet i regn, strøm og svag vind, kunne ikke ødelægge humøret blandt klubbens super seje optimistjollesejlere.

Egå Sejlklub Foto: Jens Thaysen

 

 

Særligt blandt c-sejlerne var der kamp om første pladsen, hvor både Jacob Winther, Alfred Dremstrup, Frederik og Magnus Lund alle lå til at kunne vinde mesterskabet. Det blev dog Magnus, der løb med sejreren a point med Alfred.

 

Egå Sejlklub Foto: Jens Thaysen

Hos a-sejlerne var det navnebroder Magnus Hegaard, der både blev klubmester og hjemtog den fine og prestigefulde vendskabs pokal.

 

Egå Sejlklub Foto: Jens Thaysen Egå Sejlklub Foto: Jens Thaysen Egå Sejlklub Foto: Jens Thaysen Egå Sejlklub Foto: Jens Thaysen Egå Sejlklub Foto: Jens Thaysen Egå Sejlklub Foto: Jens Thaysen Egå Sejlklub Foto: Jens Thaysen Egå Sejlklub Foto: Jens Thaysen Egå Sejlklub Foto: Jens Thaysen Egå Sejlklub Foto: Jens Thaysen Egå Sejlklub Foto: Jens Thaysen Egå Sejlklub Foto: Jens Thaysen Egå Sejlklub Foto: Jens Thaysen Egå Sejlklub Foto: Jens Thaysen Egå Sejlklub Foto: Jens Thaysen Egå Sejlklub Foto: Jens Thaysen Egå Sejlklub Foto: Jens Thaysen Egå Sejlklub Foto: Jens Thaysen Egå Sejlklub Foto: Jens Thaysen Egå Sejlklub Foto: Jens Thaysen