Så fylder vi Egå Havn med optimister igen – og alle forældre kan hjælpe

Som i 2018, vil vi igen i 2019 nu fylde havnen med glade optimister. De mest erfarne optimister fortsætter i vinterindpakning fra den 3 marts, alle dygtige sejlere er på vandet fra 2. april hver tirsdag og torsdag fra kl 1700, og vi har allerede en god liste med nye optimister som starter til maj.  

Der bliver fart på, masser af unger, og mange små og store aktiviteter, som også forældrene typisk bidrager uvurderlig godt til. Vi får fyldt alle vores mange klubjoller til udlejning, alle vores faciliteter vil blive brugt til max. 

Så nu skal vi begynde at planlægge lidt, så aktiviteterne kan afvikles som hygge for de voksne, og sjovt og trygt for børnene. Vi har et godt udgangspunkt, for Christine har lavet oversigt over stævner og aktiviteter. Charlotte ved alt om Tunø-lejren, trænerne er booket af Jesper, Peter har klubjollerne klar, og meget mere. Vi har fået forældre på flere af de praktiske gøremål i klubben, og vil meget gerne have flere til at tilbyde deres assistance. Det er en god måde at være med i børnenes aktiviteter og bidrage til at gøre alt endnu bedre.  Listen og lidt forklaring kan I se herunder. Jeg vil ikke skrive navne her (persondata) på websiden, men I er velkomne til selv at dele jeres navne på facebooksiden eller skrive jeres navne på listen på klubbens opslagstavle.

 • ✔ Brovagt liste: 
  • Optaget
  • Kommer på opslagstavlen
 • ✔ Mad liste: 
  • Optaget
  • Kommer på opslagstavlen
 • ✔ Praktiske indkøb
  • 2 forældre
  • Købe kaffe når løber tør, køkkenrulle, poser, klude, etc. 
 • 1+ Pedel
  • Mangler en forældre
  • Notere fejl og mangler i klubhus, melde til ES, eller måske finde nogen til at fixe
 • 1+ Joller
  • Gerne 1 forældre mere, f.eks. til det lidt “administrative”. 
  • Vedligehold, instrukser, tjekke for skader før og efter, lejekontrakter
 • ✔Stævneliste
  • Optaget
  • Er på facebook
 • 1+ Stævnehygge til nye sejlere
  • Mangler forældre (nogen er nævnt, men jeg huske ikke pt. lige hvem det var)
  • Vælge 1 eller 2 af stævnerne, og gøre det til en ekstra godt arrangeret tur for nye sejlere, som kan opleve det positive “kick” der følger med et stævne.
 • ✔ Tunølejr-tovholder
  • Optaget
  • Sommerens bedste form for afslapning, hygge, og aktiv ferie.
 • ✔Vintertræning arrangeret
  • Optaget
 • ✔Trænere 
  • Optaget
  • kontrakter, hyre, HR, børneattester
 • 1+ Rib service
  • Ansvarlige er udpeget, men forældre der kan hjælpe med dette, er altid en mangelvare 🙂
  • servicekalender, vinterkonservering, køre trailers og både til servicecheck
 • ✔ Hjemmeside
  • Optaget
 • 1+ Nye Optimistsejlere
  • Koordinator er udpeget, men gerne flere forældre, som kan hjælpe med praktiske opgaver, store som små
 • 1+ Nye optimister til “kæntringsøvelse” i svømmehal
  • Denne populære aktivitet vil vi gerne forsøge igen i 2019, hvis vi kan få et par hjælpende forældre
 • ✔ Nye forældre i træning som optimister
  • Optaget
  • Lidt erfarne forældre må gerne melde sig til at bruge en time mens ungerne træner, til at vise hvorfor vi har et sværd i jollen, hvordan sejlet skal sættes fast, etc. Det er rigtigt godt for ungerne at opleve at deres forældre også forstår hvad de lærer :). 
 • 1+ Tips & Tricks for optimister
  • Nogen må gerne melde sig til at samle godt tips og tricks til både nye og erfarne sejlere, så de kan finde de rigtige bøger, se den rigtige film, eller finde den perfekte trimning til vejret. 
 • ✔ Rib reserver
  • Til hjælp på søen når der er behov for en ekstra Rib eller mandskab. Kontakt en af reserverne (Thomas Borup, René Winther) når trænere har brug for hjælp, ekstra Rib til et stævne, eller flere når vejret er skidt eller trænerne er syge.